32.1k views
0 votes
Esteban paid $134.10 for 4½ sheets of plywood at the local home improvement store. What does one sheet of plywood cost? A. $28.90 B. $29.80 C. $29.78 D. $33.53

User Sindar
by
4.0k points

2 Answers

4 votes
The correct answer would be B.

To find out how much he pays we divide the total cost by the amounts of sheets like this:


134.10 / 4.5 = 29.8

Hence the correct answer is B.
User Michael Jackson
by
5.0k points
6 votes
D. $33.53 or B. $29.80