menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Esteban paid $134.10 for 4½ sheets of plywood at the local home improvement store. What does one sheet of plywood cost? A. $28.90 B. $29.80 C. $29.78 D. $33.53
asked
Nov 25, 2020
32.1k
views
0
votes
Esteban paid $134.10 for 4½ sheets of plywood at the local home improvement store. What does one sheet of plywood cost? A. $28.90 B. $29.80 C. $29.78 D. $33.53
Mathematics
middle-school
Sindar
asked
by
Sindar
4.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The correct answer would be B.
To find out how much he pays we divide the total cost by the amounts of sheets like this:
Hence the correct answer is B.
Michael Jackson
answered
Nov 25, 2020
by
Michael Jackson
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
D. $33.53 or B. $29.80
Benjamin Brandmeier
answered
Nov 29, 2020
by
Benjamin Brandmeier
4.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org