173k views
3 votes
Find the interest. A 105-day note for $14,200 at 8.5% interest.

User TFrazee
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer;

$347.22

Step-by-step explanation;

Principal = $14,200

Rate = 8.5%

Time = 105 days = 105/365

Interest = Principal x Rate x Time

Interest = 14,200 x 0.085 x 105/365

Interest = 347.219

= $347.22

User Dmytro Mysak
by
6.9k points