145k views
3 votes
HELP Me with this question. ASAP​

HELP Me with this question. ASAP​-example-1
User Khyox
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

We save 46.80 by buying the shoes at SuperSports

Explanation:

Super Sports

We get 20 % off, which means we pay 80%

72.50 * 80% = 72.50*.80 = 58

Each pair of shoes will cost 58 before tax

We purchase 12 pairs

12 *58 = 696

Tax costs 6.5%

tax = cost & rate = 696 *.065 =45.24

The total cost = cost + tax =696+45.24

=741.24

Double Dribble

Shoes cost 54.75

Processing fee = 54.75 *9% = 54.75 *.09 =4.93

New cost = 59.68

Shipping=5.99

Cost = new cost plus shipping = 59.68+5.99=65.67

We are buying 12 pair

12*65.67=788.04

The difference is 788.04-741.24 =46.8

We save 46.80 by buying the shoes at SuperSports

User Lcrespilho
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories