28.1k views
4 votes
If 3kg of beans cost $1.50, how much does two kg cost?

User Cory
by
4.8k points

2 Answers

5 votes

Since, 3KG of beans cost $1.50

1.50 ÷ 3 = .50

.50 × 2KG

is $1

Answer: $1

User Goyuix
by
4.5k points
3 votes

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

Find the cost per kg

1.50 / 3 = $0.50

Multiply this by 2 to find the cost for 2kg

0.5 x 2 = 1

It would cost $1

Hope This Helps You

Good Luck

Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ

User Scooter
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.