149k views
5 votes
3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

User Gaelle
by
6.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

5.4 or 5.40

Explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

User Rodrigo Gauzmanf
by
7.6k points
5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

User Mocas
by
7.5k points