49.7k views
4 votes
You have 1.2 L of air in a balloon 175 K. what is the new volume of the balloon when it is heated to 245 K

A) 1.68 L
B) 4.3 L
C) 0.857 L

User Jon Smock
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

A) 1.68 L

Step-by-step explanation:

  • Charles’ Law states that: at constant pressure, the volume is directly proportional to the temperature of the gas.
  • It can be expressed as: V₁T₂ = V₂T₁,

V₁ = 1.2 L, T₁ = 175.0 K, V₂ = ??? L, T₂ = 245.0 K.

∴ V₂ = V₁T₂/T₁ = (1.2 L)(245.0 K)/(175.0 K) = 1.68 L.

User Britzl
by
8.3k points