Answer:
See the answers below
Step-by-step explanation:
To solve this problem we must use the following equation of kinematics.

But first we must convert the velocity from kilometers per hour to meters per second.
![72[(km)/(h)]*[(1000m)/(1km)]*(1h)/(3600s) =20[m/s]](https://img.qammunity.org/2022/formulas/physics/high-school/g95hj5nng0vkmzp53j02kymtxylrlpbcv3.png)
i)
Vf = final velocity = 20 [m/s]
Vo = initial velocity = 0 (stars from the rest)
a = acceleration [m/s²]
t = time = 4 [s]
![20 = 0+a*4\\a=20/4\\a = 5[m/s^(2)]](https://img.qammunity.org/2022/formulas/physics/high-school/zp80rszxxnd9dayru9zmb4gmti2g3ulocm.png)
ii)
Now we can calculate the distance with the following equation of the kinematics.

where:
x = distance covered [m]
![20^(2) =0 +2*5*x\\400=10*x\\x = 40 [m]](https://img.qammunity.org/2022/formulas/physics/high-school/kse71j1t19p4c9lzkf8l5asy94qvjuovah.png)