161k views
6 votes
PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS-example-1
User Angus L
by
7.2k points

1 Answer

9 votes

9514 1404 393

Answer:

$0.50/lb

Explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

User Abhishek Verma
by
7.1k points