Answer:
$6.25 per pound
Explanation:
We can set up a simple ratio to solve this.
If 4/5 pounds = $5, then 1 pound = x
We can write two ratios and equate them:
So 1 pound of apple cost $6.25
5.7m questions
7.5m answers