29.9k views
5 votes
Linda purchases 4/5 of a pound of apples for $5.00. What is the cost per pound of apples?

User Karnok
by
5.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$6.25 per pound

Explanation:

We can set up a simple ratio to solve this.

If 4/5 pounds = $5, then 1 pound = x

We can write two ratios and equate them:


((4)/(5))/(5)=(1)/(x)\\(4)/(5)x=5\\x=(5)/((4)/(5))\\x=5*(5)/(4)\\x=(25)/(4)\\x=6.25

So 1 pound of apple cost $6.25

User Chris Laplante
by
5.8k points