29.9k views
5 votes
Linda purchases 4/5 of a pound of apples for $5.00. What is the cost per pound of apples?

User Karnok
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$6.25 per pound

Explanation:

We can set up a simple ratio to solve this.

If 4/5 pounds = $5, then 1 pound = x

We can write two ratios and equate them:


((4)/(5))/(5)=(1)/(x)\\(4)/(5)x=5\\x=(5)/((4)/(5))\\x=5*(5)/(4)\\x=(25)/(4)\\x=6.25

So 1 pound of apple cost $6.25

User Chris Laplante
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories