45.1k views
5 votes
If a half a gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?

(8 pints in 1 gallon)

1 Answer

2 votes

Answer:

.31

Explanation:

If there are 8 pints in 1 gallon, we know that there are 4 pints in half of a gallon. To find the amount of money for 1 pint, we can divide 4 by 4 to get 1 pint.

Now we have to do the same for the amount of money to find out the amount.

1.24/4=.31

It costs .31 cents for 1 pint of milk.

Hope this helps!

User Sam Johnson
by
7.4k points