Answer:
$3.85
Explanation:
First, we need to find out what we need to divide 24.64 by to get the price of 1 gallon.
If 6.4 gallons costs $24.64, then we can divide 6.4 by 6.4 to get 1.
Now we have to divide 24.64 by 6.4 too, to find out how much it costs for 1 gallon.
24.64/6.4=3.85
It costs 3.85 to buy 1 gallon.
Hope this helps!