195k views
4 votes
Ryan buys 6.4 gallons of gas for $24.64. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent

User Westy
by
5.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$3.85 per gallon

Explanation:

divide the price by the gallons to get price per gallon

$24.64 / 6.4 gallons = $3.85/gallon

User Daniel Ralston
by
5.4k points
3 votes

Answer:

$3.85

Explanation:

First, we need to find out what we need to divide 24.64 by to get the price of 1 gallon.

If 6.4 gallons costs $24.64, then we can divide 6.4 by 6.4 to get 1.

Now we have to divide 24.64 by 6.4 too, to find out how much it costs for 1 gallon.

24.64/6.4=3.85

It costs 3.85 to buy 1 gallon.

Hope this helps!

User TheGraeme
by
6.1k points