63.2k views
4 votes
Ava is shopping for cupcakes for her birthday party she knows the sugershack bakery charges $5.50 for a pack of 4 cupcakes while waiting in line at the cup ‘o’joe coffee shop,she sees they charge $1.89 per cupcake.if she goes to the costmart wholesale store she can buy a package of 12 cupcakes for $14.99. If she needs to purchase enough cupcakes for herself and 23 guests, where should she purchase the cupcakes to get the most foe her money?

Remember: you can only buy complete packages
Plz help

User Alexherm
by
5.3k points

1 Answer

3 votes
she should buy the cupcakes from the costmart wholesale because the sugar shack would cost $33 and the o joe coffee place would cost over $40. but the costmart wholesale cupcakes would only cost $30.
User Jeremy Fiel
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.