66.3k views
0 votes
Twelve boxes of pencils cost $16. Which equation could you use to find the cost per box

User EpiX
by
4.7k points

2 Answers

6 votes

✧・゚: *✧・゚:* *:・゚✧*:・゚✧

Hello!

✧・゚: *✧・゚:* *:・゚✧*:・゚✧

❖ You can use the equation 16 ÷ 12 = 1.33

~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡

~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ

User Lpearson
by
5.8k points
6 votes

Answer:

$1.33 per box

Explanation:

To find the cost per box, take the total cost and divide by the number of boxes.

$16/12 boxes

$1.33 per box

User Jorge Morgado
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.