225k views
0 votes
Tanisha spends $20.90 on $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?

2 Answers

3 votes

Answer:

2.20

Explanation:

User Issac Balaji
by
4.9k points
4 votes

Answer:

$2.20

Explanation:

If 9.5 is equal to 20.9 dollars, we must divide the price by the amount of quarts in order to see how much one quart is worth, so we will divide 20.9 by 9.5. This equals 2.2. So, each quart will equal $2.20 each.

User Techjourneyman
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.