35.8k views
5 votes
3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

User Letholdrus
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

User Marc Gagne
by
5.1k points