menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kneisl's Mountain Adventures store is having a sale on carabiners. During the ... During the sale, you can buy 4 carabiners for $29.60. What is the unit price of the carabiners?
asked
May 22, 2020
75.4k
views
5
votes
Kneisl's Mountain Adventures store is having a sale on carabiners. During the ... During the sale, you can buy 4 carabiners for $29.60. What is the unit price of the carabiners?
Mathematics
middle-school
Okkhoy
asked
by
Okkhoy
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
29.60 รท 4 = 7.4
Final answer is $7.4
Neutrino
answered
May 29, 2020
by
Neutrino
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
โ Prev Question
Next Question โ
Related questions
asked
Jan 3, 2022
69.7k
views
a carabiner is a key piece of equipment for a mountain climber. Kneisl's mountain adventure store is having a sell on carabiner During the sale, you can buy 4 carabiner's for 29.60. what is the unit price
Andrew Glukhoff
asked
Jan 3, 2022
by
Andrew Glukhoff
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
69.7k
views
asked
Jun 13, 2024
96.2k
views
In order to ensure the carabiners are locked, the Controller must move to the ripcord puller's side of the rolling boarding platform and visually verify the carabiners are locked before replying "Carabiners
Kuthay Gumus
asked
Jun 13, 2024
by
Kuthay Gumus
8.5k
points
Computers and Technology
high-school
1
answer
4
votes
96.2k
views
asked
Oct 23, 2024
29.1k
views
Carabiners used in climbing should be rated to handle how many pounds?
Evgeny Veretennikov
asked
Oct 23, 2024
by
Evgeny Veretennikov
7.7k
points
Engineering
college
1
answer
0
votes
29.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity