6.2k views
2 votes
A grocery store sells granola in bulk. What is the price per pound for the granola?

A grocery store sells granola in bulk. What is the price per pound for the granola-example-1
User Han Dijk
by
6.2k points

2 Answers

5 votes
$2.50 because 2 pounds are $5
User Rasclatt
by
7.2k points
3 votes

Answer:

$2.5

Explanation:

By the graph, the price and weight of the granola bulks are related by a line of the form


y=m\cdot x

where y is the cost of the bulk, x is the weight of the bulk and m is the slope of the line. To compute the slope of the line, note that (0,0) and (2,5) are points on the graph, hence


m=(5-0)/(2-0)=(5)/(2)

Therefore, the equation of the line giving the cost-weight relation of a bulk is


y=(5)/(2) \cdot x

and so the price of 1 pound of granola is


y = (5)/(2)\cdot 1=(5)/(2)=2.5 \quad \text{pounds.}

User Rahul Kate
by
5.9k points