5.4k views
13 votes
Please help me out
please show solvings​

Please help me out please show solvings​-example-1
User OscarRyz
by
6.7k points

1 Answer

9 votes

Answer:

5) The approximate height is about 80 m. Choice (c)

6) The stone takes about 3 seconds to rise to its maximum height

Step-by-step explanation:

Free Fall Motion

A free-falling object falls under the sole influence of gravity. Any object that is being acted upon only by the force of gravity is said to be in a state of free fall.

If an object is dropped from rest in a free-falling motion, it falls with a constant acceleration called the gravitational acceleration, which value is
g = 9.8 m/s^2.

The distance traveled by a dropped object is:


\displaystyle y=(gt^2)/(2)

Question 5

Given the stone reaches the ground in t=4 seconds, the height of the tower is:


\displaystyle y=(9.8*4^2)/(2)=78.4\ m

The approximate height is about 80 m. Choice (c)

Question 6

Vertical Motion

The vertical motion of an object is controlled by the force of gravity. This means that there is a non-zero net force acting on the object that makes it accelerate downwards.

If the object is thrown upwards at speed vo, its speed at time t is:


v_f=v_o-g.t

The stone reaches its maximum height when the final speed is zero, thus:


v_o-g.t=0

Solving for t:


\displaystyle t=(v_o)/(g)

The stone is thrown vertically upwards with vo=30 m/s, thus:


\displaystyle t=(30)/(9.8)


t=3.06\ s


t\approx 3\ s

The stone takes about 3 seconds to rise to its maximum height

User Aaronaught
by
6.4k points