76.7k views
4 votes
If 25 pounds of sugar costs $6.25, how much does each pound cost?​

User AUSteve
by
8.4k points

2 Answers

2 votes


Answer: \\ One \: pound \: cost: (6.25)/(25) =\$ 0.25

User Exploding Kitten
by
8.9k points
2 votes

Answer:

Each pound should cost $0.25

User Daniel Nyamasyo
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories