76.7k views
4 votes
If 25 pounds of sugar costs $6.25, how much does each pound cost?​

User AUSteve
by
5.4k points

2 Answers

2 votes


Answer: \\ One \: pound \: cost: (6.25)/(25) =\$ 0.25

User Exploding Kitten
by
6.0k points
2 votes

Answer:

Each pound should cost $0.25

User Daniel Nyamasyo
by
5.5k points