menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Are you store sells a 28 oz. bottle of shampoo for $1.96. It also sells a 22oz. Bottle of shampoo for $1.32. Which bottle is the better deal?
asked
May 24, 2020
159k
views
0
votes
Are you store sells a 28 oz. bottle of shampoo for $1.96. It also sells a 22oz. Bottle of shampoo for $1.32. Which bottle is the better deal?
Mathematics
middle-school
Loriann
asked
by
Loriann
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
28 oz. bottle of shampoo is the better priced one
Bala Clark
answered
May 28, 2020
by
Bala Clark
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2020
182k
views
a store sells a 28 oz. bottle of shampoo for $1.96. it also sells a 22oz. bottle of shampoo for $1.92 which bottle is the better deal?
Mario Murrent
asked
Mar 9, 2020
by
Mario Murrent
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
182k
views
asked
Aug 25, 2024
10.0k
views
What steaks do you need to be on the look-out for a vein in the meat that the person that opens these steaks must "clip" it to ensure tenderness? A) 18 oz. T- Bone B) 22oz. Porterhouse C) 12 oz NY Strip
LeoSam
asked
Aug 25, 2024
by
LeoSam
8.5k
points
Health
high-school
1
answer
1
vote
10.0k
views
asked
May 5, 2018
170k
views
Which is the better deal $2.99 for 22oz or 3.99 for 32 $1.09 for 8 oz or 1.59 for 16 $0.56 for 8 oz or 1.99 for 25
Deepak Danduprolu
asked
May 5, 2018
by
Deepak Danduprolu
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org