If you mean it costs $1.49 to buy 10 items, then the unit rate is $0.15 or 15 cents
This is because you divide 1.49 over 10 like so: 1.49/10 = 0.149, then round this to the nearest penny to get 0.15
0.15 dollars = 15 cents
so basically whatever this item is, it costs 15 cents per item