Answer: T= 3.54
Explanation:
Step 1
Given that
The time period, T, s doirectly proportional to the square root of the length, d, of the pendulum, we have that
T ∝
Introducing the constant of proportionality, we have that
T= K
.
Step 2
When d=6, T=5, K =?
T= K
.
5 = k

5= k x 2.44949
k =5/2.44949
k =2.041
Therefore, when d = 3 , T= ?
T= K

T= 2.041 x

T= 3.53511≈ 3.54