Kinetic energy = 29.912 J
Further explanation
Given
mass = 0.155 kg
vo=initial velocity = 31.4 m/s
h/d=30 m
Required
KE=kinetic energy
Solution
vt²=vo²-2ad⇒vt=final velocity
vt²=31.4²-2.10.30⇒g=10 m/s²
vt²=985.96-600
vt²=385.96 m/s
Kinetic energy (KE)
