Answer:
The cost of one day lily = $ 11,
The cost of one shrub = $ 2.
Explanation:
Let x be the cost of one day lily and b be the cost of one shrub,
Michaela spent $148 in 12 day lilies and 8 shrubs.
⇒ 12 x + 8 y = 148
⇒ 3 x + 2 y = 37 ----------(1)
While, Julia spent $92 on 6 day lilies and 13 shrubs.
⇒ 6 x + 13 y = 92 --------(2)
2 × Equation (1),
⇒ 6 x + 4 y = 74 --------(3)
Equation (2) - Equation (3),
9 y = 18
⇒ y = 2
By substituting this value in equation (1),
⇒ 3 x + 4 = 37
⇒ 3 x = 33
⇒ x = 11
Hence, the cost of one day lily = x = $ 11
And, the cost of one shrub = y = $ 2