233k views
4 votes
mjcaela and julia each improved their yards by planting daylilies and shrubs. they bought their supplies from the same store. michaela spent $148 in 12 daylilies and 8 shrubs. julia spent $92 on 6 daylilies and 13 shrubs. what is the cost of one daylily and the cost if one shrub?​

1 Answer

5 votes

Answer:

The cost of one day lily = $ 11,

The cost of one shrub = $ 2.

Explanation:

Let x be the cost of one day lily and b be the cost of one shrub,

Michaela spent $148 in 12 day lilies and 8 shrubs.

⇒ 12 x + 8 y = 148

3 x + 2 y = 37 ----------(1)

While, Julia spent $92 on 6 day lilies and 13 shrubs.

6 x + 13 y = 92 --------(2)

2 × Equation (1),

⇒ 6 x + 4 y = 74 --------(3)

Equation (2) - Equation (3),

9 y = 18

y = 2

By substituting this value in equation (1),

⇒ 3 x + 4 = 37

⇒ 3 x = 33

x = 11

Hence, the cost of one day lily = x = $ 11

And, the cost of one shrub = y = $ 2

User Tasfia
by
5.6k points