27.6k views
0 votes
Pepper Jackie filled up her 10-gallon gas tank for $5.50. How much did thebgas cost per gallon l

1 Answer

2 votes

We can simply divide 5.5 by 10 to find the unit price.

5.5/10 = 0.55

Each gallon costs $0.55.

User BeardinaSuit
by
7.5k points