86.9k views
3 votes
What is the approximate volume of a cone with a height of 8 cm and a radius of 12 cm? Use 3.14 for pie.

A) 1206 cm
B) 2170 cm
C) 3260 cm
D) 6510 cm

User Potashin
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

A

Explanation:

The volume of the cone is found using the volume formula for a cone
V=(1)/(3)\pi r^2h.

Substitute h=8 and r = 12.


V = (1)/(3)\pi r^2h\\V = (1)/(3)\pi (12^2)(8)\\V=(1)/(3)\pi *144*8\\V = (1152)/(3)\pi \\V= 384\pi \\V=1,205.76

So the volume is approximately 1,206 cubic cm.

User Aktar
by
6.9k points