8.3k views
11 votes
Store A sells 5 bagels for $2.05. Store B sells 3 bagels for $1.35. How do the unit rates compare?

A. The bagels at Store A are $0.04 more expensive than the bagels at Store B.
B. The bagels at Store A are $0.03 more expensive than the bagels at Store B.
C. The bagels at Store B are $0.04 more expensive than the bagels at Store A.
D. The bagels at Store B are $0.03 more expensive than the bagels at Store A.
3 / 24

User Josefine
by
8.2k points

1 Answer

11 votes

Answer:

C. The bagels at Store B are $0.04 more expensive than the bagels at Store A.

Explanation:

Find the unit rates of both stores by dividing the price by the number of bagels:

Store A:

2.05/5

= 0.41

Store B:

1.35/3

= 0.45

Store B's bagels are $0.04 more than Store A's, so C is the correct answer.

User Cyrille MODIANO
by
9.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories