53.7k views
4 votes
a store is having a sale on trail mix and jelly beans. for 2 pounds of trail mix and 3 pound of jelly beans, the total cost is $16. for 6 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $34. find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

User Manika
by
5.1k points

2 Answers

5 votes

Answer: The cost of each pound of trial mix = $2.75

The cost of each pound of jelly beans = $3.5

Explanation:

Let the cost of each pound of trail mix be x and the cost of each pound of jelly bean be y.

Then according to the question, we have the following system,


2x+3y=16.....(1)\\6x+5y=34........(2)

Multiply 3 on both the sides of equation (1), we get


6x+9y=48.................(3)

Eliminate equation (2) from (3), we get


4y=14\\\Rightarrow\ y=(7)/(2)=3.5

Substitute the value of y in equation (1), we get


2x+3(3.5)=16\\\Rightarrow\ 2x=16-10.5\\\Rightarrow\ 2x=5.5\\\Rightarrow\ x=(5.5)/(2)=2.75

Hence, the cost of each pound of trial mix = $2.75

The cost of each pound of jelly beans = $3.5

User James Thurley
by
5.1k points
7 votes

Answer:

The cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans is $2.75 and $3.5 respectively.

Explanation:

Given a store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 2 pounds of trail mix and 3 pound of jelly beans, the total cost is $16. For 6 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $34. We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

Let the cost of each pound of trail mix is $x.

and the cost of each pound of jelly beans is $y.

According to question,

For 2 pounds of trail mix and 3 pound of jelly beans, the total cost is $16.

2x+3y=16 → (1)

For 6 pounds of trail mix and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $34.

⇒ 6x+5y=34 → (2)

Solving (1) and (2), we get

3(1 equation)-(2 equation)=0

⇒ 3(2x+3y-16)-(6x+5y-34)=0

⇒ 4y=14 ⇒ y=3.5

hence,

2x+3(3.5)=16 ⇒ x=2.75

Hence, the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans is $2.75 and $3.5 respectively.

User Felix Lamouroux
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.