Answer:
The larger ham is the better buy.
Explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.