113k views
8 votes
Was the cannonball able to hit its target of 50 meters when the initial velocity was 20 m/s? Why?/Why Not?

(was not able, but I don't know the reason)

1 Answer

13 votes

Answer:

It will not hit.

Step-by-step explanation:

In this problem, we need to tell that was the cannonball able to hit its target of 50 meters when the initial velocity was 20 m/s.

When it will hit the target, final velocity, v = 0

Using third equation of motion as follows :


v^2-u^2=2as

Here, a =-g


s=(u^2)/(2g)\\\\s=((20)^2)/(2* 9.8)\\\\=20.40\ m

The target is in a straight line 50m away on the x-axis. As 50m is far from 20.40 m and that’s why it won’t hit.

User Remko
by
7.0k points