21.2k views
14 votes
Investment X offers to pay you $6,100 per year for 9 years, whereas Investment Y offers to pay you $8,700 per year for 5 years. If the discount rate is 5 percent, what is the present value of these cash flows

User Benterris
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Final answer:

The present value of Investment X is $4,346.67 and the present value of Investment Y is $7,128.46.

Step-by-step explanation:

To calculate the present value of cash flows, we use the formula:

PV = CF / (1 + r)n

Where PV is the present value, CF is the cash flow, r is the discount rate, and n is the number of years.

For Investment X, the cash flow is $6,100 per year for 9 years. Using the formula, we calculate the present value:

PV = $6,100 / (1 + 0.05)9 = $4,346.67

For Investment Y, the cash flow is $8,700 per year for 5 years. Using the formula, we calculate the present value:

PV = $8,700 / (1 + 0.05)5 = $7,128.46

Therefore, the present value of Investment X is $4,346.67 and the present value of Investment Y is $7,128.46.

User Scootklein
by
6.9k points
5 votes

Answer:

Investment X PV=$43,357.71

Investment Y PV=$37,666.45

Step-by-step explanation:

The present value of future cash flows is the today's worth of those cash flows by virtue of discounting the cash flows to present time

The present value of a future cash flow=future cash flow/(1+discount rate)^n

n refers to the period in which the cash flow is expected , for instance,for year 1 cash flow n is 1, 2 for year 2 and so on.

Investment X:

PV=$6,100/(1+5%)^1+$6,100/(1+5%)^2+$6,100/(1+5%)^3+$6,100/(1+5%)^4+$6,100/(1+5%)^5+$6,100/(1+5%)^6+$6,100/(1+5%)^7+$6,100/(1+5%)^8+$6,100/(1+5%)^9=$43,357.71

Investment Y:

PV=$8,700/(1+5%)^1+$8,700/(1+5%)^2+$8,700/(1+5%)^3+$8,700/(1+5%)^4+$8,700/(1+5%)^5=$37,666.45

User Carson Pun
by
6.7k points