210k views
3 votes
7-ounce package costs $2.59. A 12 ounce package costs $4.56. An 18 ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?

User Rtomayko
by
4.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

18 ounce package for $6.30

Explanation:

For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.

2.59 / 7 = $0.37 per oz

4.56 / 12 = $0.38 per oz

6.30 / 18 = $0.35 per oz

User DanGizz
by
5.0k points