1.0k views
4 votes
A 10 pound bag of potatoes cost $5.20. What is the cost per pound? NOT MULTIPLE CHOICE

User Rabia
by
5.1k points

1 Answer

5 votes

Answer: 52 cents a pound

Step-by-step explanation: Simply divide 5.20 by 10. Here's a trick, when dividing by 10, 100, or 1000. (or any number that starts with 1 and has zeros behind it). Just move the decimal to the left the number of zeros in the you are dividing by. For example, if you are to divide 43.50 by 100 you get 0.4350

User Enriquecastl
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.