169k views
1 vote
A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen how much would one donut cost

User Sefirosu
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

49 cents per donut

Explanation:

They charge $5.88 for 12 donuts, (one dozen is 12)

Divide $5.88 by 12 to find the cost of 1 donut

$5.88/12 = $0.49 per donut, or 49 cents per donut

User Norine
by
5.4k points
4 votes

Answer: $0.49

Explanation:

12 donuts = 1 dozen

5.88 / 12 = 0.49

User Johannes Pertl
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.