203k views
4 votes
Uma paid $42 for 6 pillows. what is the unit price? how much would 9 pillows cost

1 Answer

2 votes

Answer:

$7 for 1

Explanation:

Divide 42 by 6. 42 by 6 is 7. The unit price is $7 for 1.

User Zachary Nagler
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.