69.0k views
3 votes
Lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.99 is more expensive.

Explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

User Ramtin
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories