37.3k views
23 votes
1. How much work is done by a person if he lifts a load of 500 kg upto a height of 2m?​

1 Answer

10 votes

Step-by-step explanation:

if we take g=9.8m/s^2

F=mg

m=500

F=500×9.8=4900N

h=2

so w=mgh

w=4900×2

=9800j

User Baileythegreen
by
6.8k points