215k views
3 votes
a 10kg box initially at rest is pulled 18 meters accros horizontal, frictionless sutface by a 40 n what is the block's final velocity over the 18 meters?

User Shengyu
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer

Final Velocity = 144 m/s

Step-by-step explanation

Given that,

mass of the box = 10kg

distance the box travelled = 18m

initial speed = 0 m/s

Force = 40N

Force = mass x acceleration

40N = 10 x acceleration

acceleration = 40/10

acceleration = 4m/s²

Formula for final speed

v - u = 2 as

where u = initial velocity

v = final velocity

a = acceleration

s = distance

v - 0 = 2(4)(18)

v = 2(4)(18)

v = 144 m/s

So the block's final velocity = 144m/s

User Akash Agrawal
by
6.6k points