Answer:
3. $2 per 1 pineapple
4. 35 miles per 1 hour
5. $7 per 1 hour
Explanation:
A unit rate is the rate of measurement of an object per 1. Its feet per 1 hour or dollars per 1 item or 1 ounce. To find the unit rate divide the two measurements to a simpler fraction with 1 as the denominator or divide to a decimal if necessary.
Examples:
3. $8 / 4 pineapples = $2 per 1 pineapple
4. 105 miles / 3 hours = 35 miles per 1 hour
5. $35 / 5 hours = $7 per 1 hour