V=IR
P=VI=V^2/R
R(total)=14R
70W=(124V)^2/14R
R=124^2/14*70=15.7omhs per light
R(total)=14R=219.6omhs=220ohms total equivalent resistance of the light string
7.7m questions
10.3m answers