Answer:
Bagel = $0.80; Muffin = $1.25
Explanation:
Since there are two variables (cost of a bagel and cost of a muffin) and two different sets of data, setting up a system of equations and using elimination to solve for one of the variables will give the answer to both variables.
'10 bagels and 4 muffins cost $13': 10b + 4m = 13
'5 bagles and 8 muffins cost $14': 5b + 8m = 14
In order to use eliminate one of the variables when adding the two equations together, we need to multiply the second equation by a factor of '-2':
-2(5b + 8m = 14) or -10b - 16m = -28
+ 10b + 4m = 13
-12m = -15
m = $1.25
Solve for 'b': 10b +4(1.25) = 13 or 10b + 5 = 13
10b = 8 or b = $0.80
So, the cost of one bagel = $0.80 and the cost of one muffin = $1.25.