211k views
5 votes
Ten bagels and for muffins cost $13. Five bagels and eight muffins cost $14. What are the prices of a bagel and a muffin? Help pls

User Ehnmark
by
4.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Bagel = $0.80; Muffin = $1.25

Explanation:

Since there are two variables (cost of a bagel and cost of a muffin) and two different sets of data, setting up a system of equations and using elimination to solve for one of the variables will give the answer to both variables.

'10 bagels and 4 muffins cost $13': 10b + 4m = 13

'5 bagles and 8 muffins cost $14': 5b + 8m = 14

In order to use eliminate one of the variables when adding the two equations together, we need to multiply the second equation by a factor of '-2':

-2(5b + 8m = 14) or -10b - 16m = -28

+ 10b + 4m = 13

-12m = -15

m = $1.25

Solve for 'b': 10b +4(1.25) = 13 or 10b + 5 = 13

10b = 8 or b = $0.80

So, the cost of one bagel = $0.80 and the cost of one muffin = $1.25.

User Jimmy Zhang
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.