96.0k views
2 votes
Which is the better buy 18 cans of cat food for $15 or 12 cans for $9

2 Answers

4 votes
12 cans for $9 you will only pay $.75 cents but if you buy 18 for $15 you will pay .0.833333333333 cents per can
5 votes

12 cans for $9

step by step:

divide the price by how many to find how much each can cost then the better buy is the cheaper can.

User Sergio Ivanuzzo
by
5.3k points