Answer:
$11.45
Explanation:
Find the unit rate by dividing the total money by the total gallons.
33.90 / 14. 8 = 2.29 per 1 gallon.
This means 5 gallons will cost 5*2.29 = 11.45
6.3m questions
8.3m answers