164k views
1 vote
Gary bought 14.8 gallons of gasoline for $33.90. At this rate, how much gas can Gary buy for $5? Round to the nearest hundredth of a gallon.​

1 Answer

1 vote

Answer:

$11.45

Explanation:

Find the unit rate by dividing the total money by the total gallons.

33.90 / 14. 8 = 2.29 per 1 gallon.

This means 5 gallons will cost 5*2.29 = 11.45

User Jason Silberman
by
5.5k points