127k views
1 vote
Zoe paid \$18.60$18.60 in sales tax and tips for her dinner. The sales tax rate is 11\%11%, and she tipped 20\%20%. (The sales tax does not apply to the tip, and the tip is based on the price of the dinner before sales tax.) What was the price of Zoe's dinner, before sales tax and tip? \$Zoe paid \$18.60$18.60 in sales tax and tips for her dinner. The sales tax rate is 11\%11%, and she tipped 20\%20%. (The sales tax does not apply to the tip, and the tip is based on the price of the dinner before sales tax.) What was the price of Zoe's dinner, before sales tax and tip?

1 Answer

6 votes

Answer:

$60

Explanation:

To find how much Zoe paid before the sales tax and tip, we first need to consider the amount she paid in sales tax and tips.

Sales tax + Tips = $18.60

Let x = original price

Sales tax = 11% * original price

Sales tax = 0.11 * x

x= 0.11x

Tips = 20% * original price

Tips = 0.20 * x

x = 0.2x

Now that we have a value for both the sales tax and tips, we can then proceed to find the original price by:

0.11x + 0.2x = 18.60

0.31x = 18.60

Now we need to divide both sides by 0.31 to find x.


(0.31x)/(0.31)=(18.60)/(0.31)

x = 60

Zoe's dinner before the sales tax and tips was $60.

User Dorjay
by
6.9k points