183k views
1 vote
Two cars are traveling on two different routes, one 43 miles longer than the other. The car traveling on the longer route travels 2 miles per hour slower than the other car and it takes it 6 hours for the trip. If the car with the shorter route takes 5 hours for its trip, find the length of each route. plz help ASAP, due tonight

2 Answers

1 vote

Answer:

318 and 275

Sorry for no explanation :/

User Jagan N
by
7.3k points
6 votes

Answer:

Explanation:

Let "s" be the the speed of the car taking the shorter route in
(mi)/(hr),

Let "s-2" the speed of the cat taking the longer route in
(mi)/(hr),

Let "d" be the distance of the shorter route in miles and "d+43" be the distance of the longer route in miles.

Now, Equation for car taking the shorter route is given as:


d=s{*}5 (1)

and Equation for car taking the longer route is given as:


d+43=(s-2){*}6 (2)

Now, substitute equation (1) in (2), we get


5s+43=6s-12


43+12=s


s=55

Therefore, equation (1) becomes,


d=5s=5(55)=275

Thus, the shorter route is =275 miles and the longer route is =d+43=275+43= 318 miles.

User Thorvald
by
6.5k points