Answer:
Step-by-step explanation:
As we know from the formula of electric field as
E = \frac{kq}{r^2}
here we will have
k = 8.99 \times 10^9
r = 0.75 m
E = 4.5 \times 10^5 N/c
now we will have
4.5 \times 10^5 = \frac{8.99 \times 10^9 q}{0.75^2}
from above equation we have
q = \frac{4.5 \times 10^5 (0.75)^2}{8.99 \times 10^9}
now we have
q = 2.8 \times 10^{-5}