67.3k views
5 votes
ICE CREAM you are planning to make and sell ice creams at a schools sports event. You expect to make and sell 300 ice creams •You buy ice cream in 1 liter tubs. Each tub costs $2. •you can fill ten cones from each tub. •each empty cone cost 5? •you plan to sell each filled cone for 80? Before buying ice cream, you survey 60 people to find out what flavors they like. Here are the results of the survey: 1.) work out the quantities you need to buy and their costs. 2.) how much profit do you expect T. To make on the day?

User Malorie
by
5.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

600 if all is sold

Explanation:

User Joshrl
by
5.6k points
3 votes

Answer:

1. 30 tubs costing $60 and 300 empty cones costing $15

2. $165

Explanation:

1.

Cost of 1 tub = $2

each tub fills 10 cones

number of tubs required to make 300 cones= No. of cones ÷ no.of cones

filled per tub

number of tubs required to make 300 cones = 300 cones ÷ 10 cones

Number of tubs required to make 300 cones = 30 tubs

price of 1 tub = $2

price of 30 tubs = 30×2

= $60

price of each empty cone = .05c

price of 300 empty cones = .05×300

= $15

Therefore we need to but 30 tubs which will cost us $60 and the price of 300 empty cones will be $15

the total cost of producing 300 cones = $60 + $15

= $75

2.

Total profit made on the day = total sales- total cost

total sales = number of cones sold × per unit cost

= 300× .8

= $240

Total profit = $240 -$75

total profit = $165

User Bishwash
by
5.5k points