113k views
1 vote
Jenny wants to buy some blackberries. Three stores sell blackberries at different prices:

store a. store b.
$2.40/lb $1.28/8 oz

store c.
$1.08/6 oz

Which store has the best deal? Give your reasons.

User JimiDini
by
7.6k points

1 Answer

6 votes
Store A.
There are 16 ounces in a pound. 16 ounces for $2.40
2.40/16=0.15

Store B.
$1.28/8= 0.16
0.16*16= $2.56


Store C.
$1.08/6= 0.18
0.18*16= $2.88

So the answer is STORE A. Broken down by ounce, store A is the cheapest per ounce.

User Mossman
by
8.2k points