155k views
4 votes
Which is the best unit rate? 8 ounces for $2.79 of 15 ounces for 5.54?

1 Answer

5 votes

Answer:

1st

Explanation:

1. 8 ounces for $2.79, then 1 ounce is for


(\$2.79)/(8)=\$0.34875.

2. 15 ounces for $5.54, then 1 ounce is for


(\$5.54)/(15)=\$0.369\overline{3}.

Since
\$0.34875<\$0.369\overline{3}, the cheaper unit rate is the first one.

User DCNYAM
by
5.1k points