menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The rule 2d + 3.5m = c can be used to find the total cost in dollars, c, of buying d donuts, and m muffins at a bakery. what does the rule tell you about the cost of a donut and…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The rule 2d + 3.5m = c can be used to find the total cost in dollars, c, of buying d donuts, and m muffins at a bakery. what does the rule tell you about the cost of a donut and…
asked
Feb 7, 2020
43.5k
views
4
votes
the rule 2d + 3.5m = c can be used to find the total cost in dollars, c, of buying d donuts, and m muffins at a bakery. what does the rule tell you about the cost of a donut and the cost of a muffin at this bakery?
Mathematics
middle-school
Pugz
asked
by
Pugz
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The cost of each donut is $2 and the cost of eat muffin is $3.50
Emin Bugra Saral
answered
Feb 13, 2020
by
Emin Bugra Saral
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 20, 2024
215k
views
Katie's Bakery sells muffins, donuts, and cupcakes. A muffin sells for $1.05, a donut for $1.35, and cupcakes for $2.25. On a VERY busy Friday, the bakery sold 20 more muffins than cupcakes, and 30 more
Andreas Lochbihler
asked
Mar 20, 2024
by
Andreas Lochbihler
7.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
215k
views
asked
Feb 22, 2022
22.5k
views
A donut shop has fixed costs of $32 per V day, and $2 per muffin sold. This formula can be represented by y = 2x + 32 , where x is the number of muffins sold, and y is the cost per day. Write this relationship
Rahim
asked
Feb 22, 2022
by
Rahim
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
22.5k
views
asked
Mar 8, 2021
70.6k
views
*/ Dunkin donuts is selling a 12 muffins for $3.60. What is the unit price per muffin? ***
Cherrun
asked
Mar 8, 2021
by
Cherrun
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
70.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org